Blog post:
U posljednjim sedmicama sve više pažnje privlače spekulacije o mogućim političkim promjenama u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska. Prema navodima uglednog novinara Ivice Puljića, koji je govorio za Federalnu televiziju (FTV), u američkim političkim krugovima aktivno se razmatra mogućnost da Željka Cvijanović postane nova ključna figura u srpskom političkom korpusu Bosne i Hercegovine – kao potencijalna zamjena za Milorada Dodika.
Puljić je tom prilikom istakao kako su Sjedinjene Američke Države nedvosmisleno potvrdile svoju snažnu podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine. Tokom nedavne posjete ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića Washingtonu, u fokusu su bili bilateralni odnosi, ekonomska i vojna saradnja, ali i šira politička stabilnost regiona.
„SAD neće pregovarati s entitetima – to je izričita politika Washingtona. Podrška državnim institucijama BiH je neupitna“, naglasio je Puljić.
Cvijanović kao prihvatljivija opcija?
Iako tokom posjete nije bilo zvaničnih razgovora o kadrovskim promjenama unutar političkog vrha Republike Srpske, Puljić navodi da njegovi izvori unutar američke administracije ukazuju na sve veći interes Washingtona za Željku Cvijanović. Ona je, kako kaže, već dva puta boravila u Sjedinjenim Državama, gdje je imala odvojene sastanke s američkim zvaničnicima – što, prema tumačenju analitičara, predstavlja znak otvorenosti za saradnju.
„Cvijanović se sve više vidi kao političarka s kojom se može voditi dijalog, za razliku od Dodika, čiji su potezi i retorika posljednjih godina izazivali oštre kritike i sankcije iz međunarodne zajednice“, pojasnio je Puljić.
Podrška i iz domaćih opozicionih redova
Slične tvrdnje iznio je i opozicioni političar Nebojša Vukanović, koji je javno sugerisao da se Cvijanovićka sve češće pominje kao osoba koja bi mogla preuzeti vodeću ulogu u političkom životu Republike Srpske. On tvrdi da međunarodni faktori traže stabilnije i kooperativnije lidere, posebno u kontekstu zategnutih odnosa između BiH i dijela međunarodne zajednice.
Promjene na vidiku?
Iako nije potvrđeno da postoji formalna inicijativa za smjenu Milorada Dodika, sve češći signali iz međunarodnih centara moći sugeriraju da se traže alternativni politički putevi za stabilizaciju odnosa u Bosni i Hercegovini. Ukoliko se spekulacije obistine, promjena lidera u Republici Srpskoj mogla bi imati dubok uticaj na unutrašnju političku dinamiku, ali i na odnose BiH sa ključnim partnerima poput Sjedinjenih Država i Evropske unije.
Zaključak:
Bez obzira na to hoće li se najavljene promjene dogoditi u bliskoj budućnosti, jasno je da međunarodni akteri sve pomnije prate političke tokove u BiH. Željka Cvijanović se sve češće pojavljuje kao figura potencijalnog političkog kontinuiteta, ali i promjene – u očima Washingtona i drugih međunarodnih faktora.
Pratite nas za više analiza i najnovije političke informacije iz regije i svijeta.