Rusija ponovo uvodi u naoružanje nuklearne rakete tipa vazduh–vazduh, navodi se u najnovijem izvještaju američke Vojnoobavještajne agencije (DIA) o globalnim prijetnjama za 2025. godinu, prenosi magazin Newsweek.
Kako se navodi, nove verzije ovih projektila razvijene su za ruske borbene avione MiG i Suhoj, a njihov dizajn podsjeća na sovjetske rakete iz doba Hladnog rata. Iako su godinama kružile glasine o njihovom povratku, ovo je prvi put da ih je zvanična američka agencija eksplicitno potvrdila.
Hans Kristensen iz Federacije američkih naučnika izjavio je da se o ovom oružju već dugo govori u obavještajnim i analitičkim krugovima, ali da se od 2018. nisu spominjale u službenim američkim vojnim dokumentima. Newsweek prenosi i tvrdnje specijaliziranog portala The War Zone, prema kojima bi se ovi nuklearni projektili mogli koristiti ne samo protiv bombardera, već i za neutralizaciju bespilotnih letjelica i krstarećih raketa – posebno u situacijama kada su neprijateljske letjelice teško uočljive za radarske sisteme u završnoj fazi napada.
U istom izvještaju DIA upozorava da Rusija „proširuje svoj nuklearni arsenal dodavanjem novih sposobnosti, uključujući nuklearne rakete vazduh–vazduh i druga nova oružja“. Također se navodi da Moskva povećava nuklearno prisustvo u Bjelorusiji, gdje renovira skladišta i obučava posade za upotrebu taktičkog nuklearnog naoružanja.
Iako američka obavještajna zajednica procjenjuje da je „malo vjerovatno“ da bi Rusija upotrijebila nuklearno oružje u ratu protiv Ukrajine, upozorava da bi do toga moglo doći ukoliko bi Kremlj procijenio da mu je opstanak ugrožen.
Prema podacima DIA, Rusija trenutno raspolaže s oko 1.550 strateških i do 2.000 nestrateških nuklearnih bojevih glava. Retorika zvanične Moskve postaje sve oštrija – bivši ministar odbrane, a sadašnji sekretar Savjeta bezbjednosti Sergej Šojgu, u aprilu je izjavio da će Rusija smatrati legitimnim korištenje nuklearnog oružja u slučaju agresije, uključujući i konvencionalni napad, na Rusiju ili Bjelorusiju.
Predsjednik Vladimir Putin je u decembru dodatno pojasnio da bi nuklearni odgovor mogao uključiti i nenuklearne države koje pružaju vojnu podršku akcijama protiv Rusije. „Ako se takve prijetnje usmjere prema našem savezniku Bjelorusiji – mi ćemo učiniti sve da je zaštitimo“, izjavio je Putin.
Sve ove poruke, kao i konkretne promjene u vojnoj doktrini, jasno ukazuju na to da se Rusija ne povlači, već strateški pregrupiše. Newsweek zaključuje da bi ovakvi potezi mogli predstavljati uvod u potencijalni širi sukob s NATO savezom, naročito uzimajući u obzir povećanje ruskog vojnog prisustva duž zapadnih granica i rekordni porast vojnih izdataka.