U povodu 30. godišnjice genocida u Srebrenici, predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović oglasio se putem svoje službene Facebook stranice, odajući počast žrtvama i izražavajući podršku njihovim porodicama.
Ova tužna godišnjica podsjeća nas na jedan od najmračnijih trenutaka u savremenoj evropskoj istoriji – masakr više od osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dječaka u julu 1995. godine, počinjen od strane vojske i policije bosanskih Srba nakon pada zaštićene enklave Srebrenice.
Milanovićeva poruka: Sjećanje mora biti trajno i iskreno
U svojoj objavi, predsjednik Milanović je naglasio:
„Na današnji dan, kada obilježavamo tužnu i tragičnu 30. godišnjicu, prisjećamo se više od osam hiljada nevinih žrtava u Srebrenici. Izražavam duboko saučešće porodicama žrtava. Vrijeme prolazi, a za njihove porodice i dalje ostaje golema bol i golema patnja.“
Njegove reči odražavaju saosjećanje, ali i jasnu poruku o važnosti suočavanja sa prošlošću. Milanović je podsjetio na činjenicu da su zločini u Srebrenici pravno kvalifikovani kao genocid od strane međunarodnih sudova – Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Međunarodnog suda pravde (ICJ).
Presude koje su obilježile pravdu
Zločini počinjeni u Srebrenici predstavljaju presedan u savremenoj međunarodnoj pravdi. Upravo su u vezi s tim zločinima doživotne zatvorske kazne izrečene tadašnjim vojnim i političkim liderima bosanskih Srba – generalu Ratku Mladiću i predsjedniku Radovanu Karadžiću. Ove presude važne su ne samo za porodice žrtava, već i za globalnu pravdu i borbu protiv poricanja genocida.
Uloga međunarodne zajednice i simbolika rezolucije UN-a
Milanović je u svojoj objavi podsjetio i na važan simbolički korak: Rezoluciju Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, usvojenu 2024. godine, kojom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Hrvatska je bila jedna od zemalja koje su podržale ovu rezoluciju.
„Odgovornost je svih nas da očuvamo trajno sjećanje na žrtve ovog brutalnog i nepojmljivog zločina i da istina o Srebrenici bude prihvaćena kako bi žrtve počivale u miru,“ naglasio je Milanović.
Međutim, upozorio je i na to da međunarodna zajednica i dalje ne čini dovoljno da spreči ponavljanje sličnih tragedija.
Zašto je važno govoriti o Srebrenici danas?
Srebrenica nije samo istorijska činjenica – to je opomena. Opomena za buduće generacije, za političare, za međunarodne institucije, za obrazovni sistem. Govoriti o Srebrenici znači boriti se protiv zaborava, poricanja i relativizacije zločina.
Sjećanje na žrtve ne smije ostati samo formalno – ono mora biti utkano u obrazovanje, medijski prostor i svakodnevni politički i društveni diskurs.
Zaključak: Od sjećanja ka odgovornosti
Obilježavanje 30 godina od genocida u Srebrenici nije samo komemoracija – to je test naše zrelosti kao društva i međunarodne zajednice. Reči predsjednika Milanovića dolaze kao podsjetnik da je odgovornost na svima nama – da ne zaboravimo, da učimo i da osiguramo da se takva tragedija više nikada ne ponovi.
Sjećanjem na nevine žrtve Srebrenice, činimo korak ka pravednijem i humanijem društvu.